Chiller Soğutucu

CHİLLER SOĞUTUCU

Chiller Soğutucu

Dilimize soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller, ısıyı bir noktadan alıp başka bir noktaya akışını sağlayan enjeksiyon bir soğutma sistemi olarak tanımlanmaktadır. Bahsettiğimiz chiller sistemini oluşturan temel parçaları bulunmaktadır. Bunlar; kondanser, genleşme vanası, kompresör ve evaporatör olmak üzere 5 parçaya ayrılır. Bu parçaların görevlerine bakacak olursak; Kompresörde sıkışan hava  ve ısınmış vaziyette olan gazın kondanserde soğutulmaya girişmesi ile chiller soğutucu çalışmaya başlar. Soğutulması istenen sıvının içerisinde ısıyı evaporayör alır ve alçak basınçta gaz olarak kompresöre gelir, yeniden sıkıştırılır. Çalışma şekli bu şekilde ilerler.

Chiller Soğutma Sistemleri

Chiller soğutma sistemi ürünün farklı durumlarına göre gruplandırılabilir. Bu noktada ki en önemli ayrımın ısı kaynağının ne olduğunu bilmektir. Chiller soğutma sistemlerini genel olarak iki ana başlıkta toplamamız mümkün.

1)Hava Soğutmalı Chiller

Isının havaya atılması ile bir aktarım oluyor ise biz bu soğutma sistemine hava soğutmalı chiller ismini veriyoruz. Hava soğutmalı radyatörün yoğuşmalı fanları sayesinde soğutucu  hava ile soğutularak ısı transferi sağlanır. Hava soğutucuların doğası gereği dış mekana kurulması gerekir.Hava soğutmalı chiller, bakım maliyeti açısından su soğutmalı sisteme göre daha uygun fiyatlarla karşımıza çıkar.

2) Su Soğutmalı Chiller

Su soğutmalı chiller ile hava soğutmalı chiller arasında elbette bir fark bulunuyor. Bu fark kondenser devresinde bulunan sıcak soğutucuyu su kullanarak soğutması durumudur. Su soğutma sistemine sahip olan chiller daha az gürültü veren bir soğutucuya yatırım yapmak isteyenlerin isteklerini pek yerine getiremiyor. Su soğutmalı chiller, ürün kullanım yaşamı açısından hava soğutmalı chillere oranla daha uzun ömüre sahiptir.

Chiller Fiyat Aralığı

Chiller fiyat aralığı seçilen ürüne ve ürünün özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Seçeceğiniz ürün modeline göre değişen fiyat aralığımızda belli bir fiyat vermek mümkün değil. Bu noktada chiller soğutucu fiyatlarını öğrenmek için 0332 350 9944 telefon numaramız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.