İklimlendirme Sistemleri

MERKEZTRADE

İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ

İklimlendirme sistemleri Binaların kullanım amaçları, bulundukları bölge ve bölgeye bağlı olarak dış hava koşullarına göre farklılık göstermektedir. Yatırımcılar, yapı sahipleri veya yapıyı kullananlar ayrı işletme koşulları isteğinde bulunmaktadır. Bu sebeplerle klima sistemleri bu ihtiyaçları karşılamak için genellikle çeşitli tipte ve özellikte projelendirilmektedir. Buna göre monte edilir ve işletilmektedir. İklimlendirme sistemlerini sınıflandırmanın amacı bir sistemi diğerinden ayırabilmeyi sağlamaktadır. Buna ihtiyaçlara bağlı olarak en doğru klima sistemini seçmeyi kolaylaştıracak bir yöntem oluşturmaktadır. Eğer tasarımcı bir klima sistemini doğru bir biçimde belirlemezse ve diğerlerinden ayıramazsa, müşterisi için uygun sistemi seçmesi zor olmaktadır. 

İklimlendirme Çeşitleri

Isıtma:

Soğuk havalarda olduğunuz mekanın sıcaklığını arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Isıtma sistemleri; doğal gaz, elektrik, yağ ve kömür vs. ayrı yakıt cinsleri kullanılmaktadır.

Soğutma:

Sıcak havalarda bulunduğunuz ortamın sıcaklığını düşürmek amacıyla kullanılmaktadır. Merkezi klima sistemleri, pencere tipi klima cihazları, taşınabilir klima cihazları gibi birçok türü vardır.

Havalandırma:

İç mekanın havasını tazeleme ve dışarıdaki havayı iç mekana getirmek amacıyla kullanılmaktadır. Doğal havalandırma, mekanik havalandırma ve hibrit havalandırma gibi farklı türlere sahip olmaktadır. 

Nemlendirme:

İç mekanın nem seviyesini fazlalaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Nemlendirme sistemleri, merkezi nemlendirme, buharlı nemlendiriciler ve ultrasonik nemlendiriciler gibi farklı türlerde görülmektedir.

Filtreleme:

Olduğunuz ortamın havasındaki toz, polen, partikül ve diğer kirleticileri filtrelemek amacıyla kullanılmaktadır. HEPA filtreleri, karbon filtreleri ve elektrostatik filtreler gibi ayrı türlere sahiptir.

Kontrol ve Otomasyon:

Sıcaklık, nem ve hava niteliğini sensörleri gibi ayrı cihazlar kullanarak iç mekan şartlarını ölçmektedir. Buna göre ısıtma, soğutma, havalandırma ve nemlendirme sistemlerini kontrol etmektedir.