İzmir Chiller Sistemleri

İZMİR CHİLLER

Merkeztrade 40 yılı aşkın süredir İzmir chiller soğutma ve ısıtma sistemleri sektöründe önemli bir firma haline gelme amacıyla kurulmaktadır. Bu amaçla hareket eden ve kendini daima geliştirmeyi ilke edinmektedir. Firmamız, ulusal çapta öncü bir isim olmayı ve ülkemizde geniş bir hizmet ağı sağlamaktadır. Hedeflendiğimiz bu yolda nitelik standartlarından ödün vermektedir. Soğutma sistemlerinde yılların vermiş olduğu deneyim ve bilgileri siz değerli müşterilerimiz için kullanarak ilerlemektedir. 

Merkeztrade’in faaliyet alanlarımız; su soğutmalı chiller sistemleri ve hava soğutmalı chiller sistemleri montajı, imalatı, kurulumudur. Bunun yanında fancoil servis ve bakım, rooftop klima servisi ve bakımı, ısı pompası servisi. ve bakımı, VRF-VRF Klima servis ve bakım gibi birçok soğutma ve ısıtma faaliyetlerimiz bulunmaktadır.

Chiller Sistemleri Nedir?

Chiller cihazı içerisinde çevreye ve ozona zarar veremeyen soğutucu gaz bulunmaktadır. Bu soğutucu gaz evaparatör ve kompresörden geçmektedir. Böylece enerji kazanır. Daha sonrasında da kondenser üstünden atarak suyu soğutmaktadır. Bu şekilde çalışan cihaza chiller soğutma cihazları denmektedir. Chiller sistemlerinin çalışma şekli sırasıyla şu şekildedir. Evaparatörden gelen soğutucu akışkan kompresörde sıkıştırılmaktadır. Böylece sıcaklık ve basınç arttırılmaktadır. Daha sonra soğutucu akışkan kondensere geçmektedir. Burada su ya da havayla soğutucu akışkanın sıcaklığının atılması sağlanmaktadır. Likit hale getirilen soğutucu akışkan kısılma vanasından geçerek durum değişikliğine uğramaktadır. Soğur evapatörde soğutucu akışkan ve su ısı alışverişi yaparak suyun soğumasını sağlamaktadır. Soğuyan su pompa aracılığıyla sisteme gönderilmektedir.

Soğuttuğumuz suyu ihtiyacımız olan her yerde kullanılmaktadır. Bunun yanında plastik enjeksiyon makinelerinde, asılı ve sabit punta kaynak makinelerinde dikiş kaynak makinelerinin çene. ve trafolarında hidrolik preslerde, tel erezyon makinelerinde, ayakkabı taban makinelerinde, asit kaplama tesislerinde, CNC makinelerinde. laboratuvar ve test cihazlarında kullanabilmektedir. Soğutulan suyu fancoile vererek otellerde alış-veriş merkezlerinde ve soğuk hava depolarında kullanılmaktadır.

Chiller Soğutma Sistemleri Elemanları ve Görevleri

Chiller sistemlerinde kullanılan elemanlar; kompresör, kondenser, evaparatör, kısılma vanası, pompa, kontrol cihazı. güvenlik elemanları, elektrik panosu kullanılmaktadır.

Kompresör cihazlarımızda R407C, R134A ve R410A gazlı maksimum verimlilik değerlerine sahip olmaktadır. Scroll ve vidalı kompresör kullanılmaktadır.

Kondenser ise maksimum ısı iletimine sahip bakır borular, en iyi hava akımına sahip aksiyal fan ve alüminyum lamellerle soğutucu akışkanın likit bir hale gelmesi sağlanmaktadır.

Kısılma vanası elektronik ve standart kısılma vanaları kompresörle uyum içinde bir çalışma yaratmaktadır. Böylece soğutucu akışkanın en iyi koşullarda buharlaşmasını sağlamaktadır.