Karabük Chiller Sistemleri

KARABÜK CHİLLER SİSTEMLERİ

Karabük Chiller Sistemleri

Kış aylarına son vermişken ısınmalarda son bulmuşken soğutma sistemleri de ülkemizde olduğu gibi Karabük merkez ve ilçelerinde hayati değer kazanmaya başlamışlardır. En önemli noktalarda soğutma sisteminin devreye girmesi ile işleyen sistemlerdir. Ticari sistemlerde chiller soğutma sistemlerinin önemi oldukça fazlalaşmaktadır. Chiller sistemleri İngilizce bir kelime olup Türkçe karşılığı soğutucudur. Bu cihazlarda ısı bir kaynaktan alınarak diğer bir kaynağa alışverişi ile olmaktadır. Böylece enjeksiyon soğutma sistemi adı verilen soğutma etkinliği de gerçekleşmektedir.

Chiller Sistemleri Elemanları ve Kullanım Amaçları

Chiller soğutma sistemleri, içinde bulunan elemanlardan evaparatör ve kompresörde, bunlardan enerji kazanmaktadır. Kazanmış olduğu enerjiyi, kondester üstünden atmasıyla suyu soğutmaya yarayan cihazlardır.

Chiller sistemlerinin ana çalışma prensibi öncelikli olarak evanparatörlerden gelen ve soğutma görevi gören akışkan, kompresörde sıkıştırılmaktadır.  Kompresörde sıkışan sonucunda akışkanın sıcaklığı ve basıncı artmaktadır. Bu işlemden sonra ilgili soğutucu akışkan kondensere geçmektedir. Burada su ya da havayla akışkanın sıcaklığının artmasına yardımcı olur. Ardından ise likit duruma gelmiş olan bu soğutucu akışkan kısılma vanasına gönderilmesi işlemi gerçekleştirmektedir. Bu vanadan geçmesiyle akışkan hal değiştirmektedir. Bu hal değişimi ile birlikte soğumakta ve evaparatör içindeki soğutucu akışkan ile su ısı alışverişi yapmaktadır. Bu ısı alışverişi sonucunda soğutucu akışkan suyu soğutmaktadır. Soğuyan bu soğuk su ise pompalar ile birlikte soğutma sağlayan cihaza gönderilir.

Chiller soğutma cihazları, özellikle soğutulması oldukça önem arz etmektedir. Ortamlarda ve cihazlarda kullanılmakta olan bir yeni teknolojidir. Bu alanlara ve ürünlere Karabük alışveriş merkezleri, Karabük oteller. Karabük sanayisi ve soğutma gereken marketlerin soğuk depoları, ayakkabı taban makineleri, laboratuvarlar, CNC makineleri. dikişi kaynak yapılan makinelerin trafo ve çenelerinin hidrolik presleri, plastik enjeksiyon cihazları. Karabük organize sanayi sitelerinde, tel erozyon ürünleri, asit kaplama işletmeleri ve test cihazları örnekler için idealdir.

Chiller soğutma sistemlerini yapı taşlarını kompresör, kısılma vanası, evaparatör, pompa, kondenser, kontrol cihazı. elektrik panosu ve güvenlik elemanları denilen elemanlar oluşturmaktadır. Bunlardan kompresörlerde genellikle maksimum verimlilik derecesine sahip olan ve çevreye zarar vermemektedir. R407C, R134A ve R410A gazlı scroll model ya da vidalı modeller tercih edilmektedir. Diğer bir eleman olan kondenser, maksimum ısı iletimi gerçekleştirebilen bakır borularla aksiyal fanların beraber çalışmaktadır. Bu da soğutucu akışkanın likit bir duruma gelmesini sağlamaktır. Bu işlemden sonra alüminyum lameller de oldukça değerli bir rol üstlenir. Kısılma vanası ise elektronik ve standart kısılma vanası olmak üzere iki çeşide sahip olan ve kompresörle beraber çalışarak soğutucu akışkanı buharlaştıran cihazdır.

Cihazlarımızı bu bilgiler doğrultusunda siz müşterilerimize en uygun şekilde yapmaktayız. Sizde işletmenize en uygun cihazı tercih etmek istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. Böylece maliyet açısından da size en uygun cihaza sahip olmuş olursunuz.