Kırşehir Chiller Sistemleri

KIRŞEHİR CHİLLER

Kırşehir Chiller Sistemleri Cihazları

Kış aylarına sonuna gelmişken ısınmalarda son bulmuş bulunmaktadır ve yerini soğutma sistemlerine bırakmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi Kırşehir merkez ve Akçakent, Boztepe, Kaman gibi ilçelerinde hayati değer kazanmaya başlamışlardır. En önemli noktalarda soğutma sisteminin devreye girmesi ile işleyen ticari sistemlerde chiller soğutma sistemlerinin önemi oldukça fazlalaşmaktadır. Chiller sistemleri İngilizce bir kelime olup Türkçe karşılığı soğutucudur. Bu sistem ısı bir kaynaktan alınarak diğer bir kaynağa transferi sayesinde olmaktadır. Böylece diğer adı enjeksiyon soğutma sistemi olan soğutma etkinliği de gerçekleşmektedir.

Chiller soğutma sistemleri, içerisinde bulunan malzemelerden evaparatör ve kompresörde, bunlardan enerji kazanmış olmaktadır. Bu enerjiyi kondester üzerinden atmasıyla suyu soğutmaya yarayan sistemler olmaktadır.

Chiller Soğutma Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Soğutma sistemlerinin temel çalışması ilk evaparatörlerden aracılığıyla ve soğutma görevi gören akışkan, kompresörde sıkıştırılmaktadır.  Kompresörde sıkıştıktan sonra akışkanın sıcaklığı ve basıncı artmaktadır. Bundan sonra ilgili soğutucu akışkan kondensere geçmektedir. Burada su ya da havayla akışkanın sıcaklığının artmasına aracı olmaktadır. Sonrasında ise likit halde olan bu soğutucu akışkan kısılma vanasına gönderilmektedir. Bu vanadan geçmesi sonucunda akışkan faz değiştirmektedir. Bu faz değişimi ile birlikte soğumakta ve evaparatör içerisinde soğutucu akışkan ile su ısı transferi yapmaktadır. Bu ısı transferi sonucunda soğutucu akışkan suyu soğutmaktadır. Soğuyan bu soğuk su ise pompalar ile beraber soğutma sağlayan sisteme gönderilmektedir.

Chiller soğutma sistemleri, özellikle soğutulması oldukça değer verilmektedir. Bu alanlarda ve sistemlerde kullanılmakta olan bir yeni teknolojidir. Bu ortamda ve ürünlere Kırşehir alışveriş merkezleri, Kırşehir oteller, Kırşehir sanayisi. ve soğutma gereken marketlerin soğuk depoları, ayakkabı taban makineleri, laboratuvarlar, CNC makineleri. dikişi kaynak yapılan makinelerin trafo ve çenelerinin hidrolik presleri, plastik enjeksiyon cihazları, Kırşehir organize sanayi sitelerinde. tel erozyon ürünleri, asit kaplama işletmeleri ve test cihazları örnekler için uygun olmaktadır.

Chiller Soğutma Sistemleri Elemanları

Chiller soğutma sistemlerini elemanlarını kompresör, kısılma vanası, evaparatör, pompa, kondenser, kontrol cihazı. elektrik panosu ve güvenlik elemanları adı verilen malzemeler oluşturmaktadır. Bunlardan kompresörlerde genellikle yüksek verimlilik derecesine sahip olan ve çevreye zarar vermemektedir. R407C, R134A veR410A gazlı scroll modeller veya vidalı modeller tercih edilmektedir. Diğer bir yapı taşı olan kondenser, en yüksek ısı iletimi gerçekleştirebilmektedir. Bakır borularla aksiyal fanların beraber çalışmaktadır. Bunun sonucunda soğutucu akışkanın likit bir hal alması sağlamaktır. Bu işlemden sonra alüminyum lameller de oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Kısılma vanası ise elektronik ve standart kısılma vanası olmak üzere iki türe sahip olan ve kompresörle birlikte çalışarak soğutucu akışkanı buharlaştıran sistem olmaktadır.

Cihazlarımızı bu bilgiler doğrultusunda siz müşterilerimize en ideal biçimde yapmaktadır. Sizde işletmenize en uygun cihazı tercih etmek istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. Böylece ücretlendirme açısından da size en uygun sisteme sahip olmuş olursunuz.