Konya Soğutma

KONYA SOĞUTMA

Konya soğutma sistemlerinden bahsetmeden önce cihllerin yani soğutma sistemlerinin ne olduğunu biraz açıklayalım. Dilimize soğutucu olarak veya soğutma sistemi olarak aktarılmıştır. Genel anlamda bu alanda kullanımı tercih edilir. Chiller’in ne demek olduğunu basit olarak söylemek gerekirse; ısıyı belli bir noktadan alıp diğer bir noktaya ulaştırma sistemine chiller sistem diyoruz. Soğutma sistemleri olarak da geçen Chiller sistem, içerisinde gaz durumunda bulunan soğutucu gazı kondenser üzerinden soğutmak için evaparatör ve kompresör içinden enerjiyi alır. Genel anlamda Chiller’in ne demek olduğunu ele alacak olursak, suyun soğutularak kullanması olarak ifade etmemiz mümkündür.

Soğutma Sistemi Çeşitleri Nelerdir

İki farklı Chiller soğutma sistemi çeşitleri bulunmaktadır. İçinde bulunduğunuz çevrenin durumuna göre bu sistemin en fazla öne çıkan özelliği enerji kaynakları ve çalışma ilkeleri olarak kabul edilmektedir. Hangi chiller soğutma sistemi çeşidine karar verme noktasında ise doğru adrestesiniz. Sizler için Chiller sistemlerinin çeşitlerini aşağıda gördüğünüz gibi sıraladık.

Hava Soğutmalı Chiller

Hava soğutmalı chiller ile su soğutmalı chiller arasında bir farklılık bulunmaktadır. Bu farklılığın temel sebebi ise ısının nereye aktarıldığı ile ilişkilidir. Hava soğutmalı chiller sistemlerinde kompresör kısmında beliren ve sıkıştırılan yüksek derecede olan gaz, konsendere ulaştırılır. Konsenderin üst kısmında fanlar bulunur ve bataryaların yardımı ile ısı aktarımı tamamlanmış olur. Daha sonrasında oluşan gaz, havaya gönderilir. Genel manada hava soğutmalı chiller sistemin çalışma düzeneği bu şekilde ilerlemektedir.

Su Soğutmalı Chiller

Su soğutmalı chiller yine hava soğutmalı sistemden farklı bir şekilde çalışmaktadır. Hava soğutmalı chiller de ısı aktarımını gerçekleştrien durum kondenser batarya kısmında değil de shell&tube ile bilinen bir yapıda bulunmasıdır. Bu noktada kompresörden aktarılan yüksek derecede sıcaklığa sahip olan gaz, shell&tube kondensere aktarılır. Dışarıdan ayrı olarak bir su alınır ve bu su ile birlikte gaz soğutulur. Su soğutmalı sistem genel olarak su maliyetinin az olduğu noktalarda tercih edilmektedir.

Konya Soğutma İletişim

Sizin için en uygun chiller soğutma sisteminin ne olduğunu ve bu konu hakkında bilgi almak için sitemizin iletişim kısmında bulunan numaramız ile bizimle hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.