Zonguldak Chiller Sistemleri

ZONGULDAK CHİLLER

Zonguldak Chiller Sistemleri, en sade haliyle su soğutucu olarak bilinmektedir. Isıyı bir kaynaktan alarak bir başka kaynağa aktaran çalışmasına sahiptir. Diğer adı enjeksiyon soğutma sistemidir. Gazlı tip su soğutma sistemlerine verilen genel bir isim olarak nitelendirilmektedir. Kullanım amacına göre farklı tipleri bulunmaktadır. Chiller soğutma sistemlerinin çeşitleri ise ısı kaynağının su ya da hava olmasına göre belirlenmektedir. Kısaca, eğer ısı havaya atılıyorsa hava kaynaklı chiller soğutma grubudur. Suya atılıyorsa su kaynaklı chiller soğutma grubu olarak adlandırılmaktadır. Chiller sistemleri su soğutmalı chiller ssitemleri ve hava soğutmalı chiller sistemleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca heat pump chiller, dört borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de bu gruba dahil olmaktadır. Fakat ülkemizde ve Dünyada en çok kullanılan hava soğutmalı chiller sistemleri ve su soğutmalı chiller sistemleridir.

Chiller soğutma sistemlerinin kullanım alanları da oldukça büyüktür ve neredeyse her sektörde görmek mümkündür. Endüstriyel imalat tesisleri başta olmak üzere, gıda ve ilaç sanayi, plastik üretim tesisleri. kozmetik imalat tesisleri, soğuk hava depoları, Zonguldak oteller ve Zonguldak hastanelerde. Zonguldak organize sanayide chiller sistemi kullanılmaktadır. Zonguldak merkez ve ilçelerine uygun Chiller sistemleri, Merkeztrade tarafından müşterilerinin kullanım amacına uygun olarak tasarlanmalıdır.

Hava Soğutmalı Chiller ve Su Soğutmalı Chiller

Hava soğutmalı chiller sistemleri, genel olarak su tüketiminin en aza indirmektedir. Gereken yerlerde veya paket tip cihaz seçeneğini daha makul bulan müşteriler için uygun bulunmaktadır. Chiller sistemlerinin çalışma yöntemleri, chiller içerisindeki soğutucu gazın, evaporatör ve kompresör üstünden kazandığı enerjisinin hava soğutmalı bataryalar üzerinden atması biçimdendir. Soğutmalı chiller cihazlarının kurulacağı alanlar sürekli olarak açık alanlar olmalı ve akışının bulunduğu ortamlar olmaktadır.

Su Soğutmalı Chiller sistemleri, kondenser devresindeki sıcak gazı su ile soğutma biçiminde bir çalışma prensibine sahiptir. Kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini için su kaynağına ihtiyaç vardır. Sürekli olarak su aktarımı yapılacak alanlarda kurulması gereklidir.

Merkeztrade ile Zonguldak Chiller Soğutma Sistemleri ve Montajı Hizmeti

Chiller soğutma sistemlerine yılda en az iki defa bakım yapılması gerekmektedir. Ayrıca Chiller cihazlarının günlük, haftalık ve aylık olarak periyodik bakımları yapılmalıdır. Bakım periyotları, chiller cihazının herhangi bir arızanın olup olmadığını tespit etmek, arıza mevcutsa onarmak için alanında uzman bir ekiple gerçekleştirilmektedir.