Soğutma Sistemleri

MERKEZTRADE

SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Soğutma sistemleri belli bir ortamda istenilen soğuklukta kalmasını sağlamaktadır. İç alandan dış alana enerji alışverişi yaparak ısı kaybının karşılanması ile birlikte çalışan sistemlerdir.Genellikle ofis, alışveriş merkezleri ve evlerin uygun ortam şartlarında tutmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu sebeple hemen hemen herkes tarafından oldukça rağbet görmektedir.

Soğutma Sistemlerinin Amacı Nedir?

Sistemlerinin  ana amacı olduğunuz alanı soğuk ve serin olarak saklanmaktadır. Soğutma sistemleri, nükleer reaktörler, endüstriyel tesis makinelerinde ve diğer birçok cihaz üzerinde kullanılmaktadır. Endüstriyel soğutma sistemlerinde ürün ya da elemanların fazla ısınmasına neden olmamasını sağlamak adına oldukça önemlidir.

Spiral freezer da şok odalarında olduğu gibi -40 santigrat derece şartlarında bir soğuk odada içeriye giren ürünleri en kısa zamanda çekirdek yani merkez sıcaklığını -18°C’ye getirmek amacı ile kullanılmaktadır. Klasik şok odasından farkı oda içerisinde spiral yapıdadır. Bir konveyörlü bant sistemidir. Ürünlerin -40°C şok odası içerisinde paslanmaz çelik konstrüksiyon üzerindeki bantlı konveyör vasıtasıyla giriş-çıkış yapmaktadır.

Soğutma Teknikleri

Endüstriyel bir soğutma sisteminin birçok ayrı yolu mevcuttur. Soğutma sistem çeşitleri içinde en bilinen ve en verimli olanlar multi sistemler, VRF sistemli klimalardır. Her ikisi ayrı soğutma sisteminin elemanlarıdır. İç ünite ile buna bağlı dış ünite ve bazı iç bağlantı parçalarından oluşmaktadır. Bu endüstriyel soğutma sistemleri beraber bireysel kullanımdan farklı olarak büyük ofisler, AVM. marketler, hastaneler ve restoranlarda tercih edilmektedir.

VRF sistemler, birden çok iç ünite ile bir dış ünitenin denetimini sağlandığı klima sistemidir. Sistemi çevre dostluğu ve enerji tasarrufu yaparak görevini devam ettirmektedir. Hava ve su soğutmalı chiller olarak kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. En yaygın kullanılmakta olan VRF sistemi genellikle hava kaynaklı sistemlerdir. Dış ünite kondenserinde fanlar yardımı ile ısı transferi havaya yapılmaktadır. Su kaynaklı VRF’de ise dış ünite boyutları küçüktür.